İş makinası kiralama pazarında Türkiye atağı

MELTEM GÜNEŞ / Ankara – İMDER Genel Sekreteri Oğuz Yusuf Yiğit, GRA üyeliğinin Türkiye makina sektörü için önemli bir adım olduğunu ve büyük fırsatlar sunacağını, sektörün uluslararası iş birlikleriyle büyüyeceğini söyledi. Yiğit, “Büyüklüğü dünya genelinde yaklaşık 120 milyar dolara ulaşan ve gelecek 15 yıl içinde yüzde 50 büyüyeceği tahmin edilen makine ve ekipman kiralama pazarının, 2027 yılına kadar 179,6 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye, makine ve ekipman kiralama pazarında rakip ülkelere kıyasla büyük bir potansiyel barındırıyor” dedi.

1.4 milyon istihdam

Sektör paydaşları tarafından hazırlanan Makina ve Ekipman Kiralama Pazar Analizi Raporu’na atıfta bulunan Yiğit, “2022 yılı rakamlarına göre, toplam 6 milyar dolarlık cirosu ve yaklaşık 1 milyon 400 bin kişiye yarattığı istihdamla öne çıkan Türkiye iş, inşaat ve istif makinaları sektörü, kiralama sektöründeki büyüyen pazarda yeni fırsatları yakalamayı, AB yeşil dönüşüm hedeflerine uygun yol haritası ve yeni teknolojilerle küresel rekabete ayak uydurarak, dünya pazarını güçlendirmeyi hedefliyor” ifadelerini kullandı.

‘Potansiyelimiz büyük’

Yiğit, 2021 yılı itibarıyla küresel pazarda, ABD ve Kanada’dan oluşan Kuzey Amerika’nın yüzde 38 pay ile ilk sırada yer aldığını, bunları yüzde 28 ile Avrupa, yüzde 26 ile Asya Pasifik, yüzde 6 ile Ortadoğu ve Afrika ve yüzde 3 ile Latin Amerika ülkelerinin takip ettiği bilgisini verdi. Asya-Pasifik bölgesinin, en yüksek büyüme hızıyla yakın gelecekte pazarın liderliğini alabilecek bölge olduğunu aktaran Yiğit, “Türkiye, Avrupa bölgesi kapsamında ele alınırken, Avrupa iş ve endüstriyel makina-ekipman kiralama piyasası, 29,7 milyar dolar ile Kuzey Amerika’dan sonra pazar payı açısından ikinci sırada. Türkiye, makine ve ekipman kiralama pazarında rakip ülkelere kıyasla büyük bir potansiyel barındırıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir