Özel’den İmamoğlu açıklaması: Gazeteci toplayıp PR’ını yapsa eleştirilebilir ama İstanbul için gitti, masrafların ödenmesi hoş görülebilir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun “2027 Avrupa Oyunları, İstanbul”un imza törenine katılacağı Roma gezisine, 45 gazetecinin de yer aldığı 73 kişilik kafile eşlik etti. Gezinin tüm masrafları İBB bütçesinden karşılanması ayrı bir tartışma konusu yaratırken, davetli gazetecilerin de masraflarının yine belediye bütçesinden karşılanması tepkiye yol açtı.

CHP Genel başkanı Özgür Özel, günlerdir tartışma konusu olan İmamoğlu’nun Roma gezisi hakkında kez konuştu. TGRT Haber Ankara Temsilcisi Fatih Atik‘e konuşan Özel, “Gazeteci toplayıp memleketine götürse, kendisi için PR yapasa, kendisi için bir şey yapsa harcanan bu para eleştirilebilir. Ama İstanbul için, Türkiye için bir şey yapıyorlar. Aslında bu Avrupa Oyunları için protokol imzalanması ama bir yandan da olimpiyatlar için büyük bir lobicilik çalışması. Burada bu meseleyi böyle görmek lazım. İstanbul’un ve Türkiye’nin marka değerine katkıda bulunmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Gazetecilerin tüm masraflarının da İBB bütçesinden karşılanmasına ilişkin tepkileri de değerlendiren Özel, “Katılım düşecekse İstanbul ve Türkiye için bir lobicilik faaliyeti olduğu için bu masrafların karşılanması bugünkü şartlarda anlaşılıyor. İnşallah Türkiye’de gazetelerin kendi masraflarını karşıladıkları, gazetecilerin de ‘Kurumum karşılamazsa takip etmem bu geziyi’ diyebildikleri günlere gelebiliriz” dedi.

TIKLAYIN-İmamoğlu’ndan Roma gezisi açıklaması: İlk kez gazetecileri İBB bütçesiyle getirdiğimiz organizasyon yaptık, yadırganacak bir tarafı yok

TIKLAYIN | Faruk Bildirici’nin yazısı – Roma gezisi, davetli gazetecilik ve Murat Ongun’un yanıtı

TIKLAYIN – Ertuğrul Özkök: 31 Mart Türkiye’sinin yeni medyası; İmamoğlu’nun B-737’sindeki gazeteciler

TIKLAYIN – Ahmet Hakan: Erdoğan’ın gezilerinde otel ve yemek parasını gazeteciler ödüyor; İmamoğlu gezisine katılan gazeteciler de kendi mi ödedi?

TIKLAYIN – Faruk Bildirici: Ahmet Hakan’ın bilmezliği ve İBB gezisindeki çelişkiler

Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında İmamoğlu’nun gazetecilerle birlikte katıldığı Roma gezisine tepki göstererek, “Kimse kusura bakmasın, belediyelerin görevi, kamusal alanda içkiyi özendirici işler yapmak, gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil, insanları alkol belasından uzak tutmaya çalışmak olmalıdır. Biz bunların hiçbirini masum adımlar olarak değerlendirmiyoruz.” demişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir